Przejdź do sekcji:

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Świąteczna akcja pomocy na granicy polsko-białoruskiej

Dobro ponad granicami

Miasto Opole, Opolski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu zapraszają do udziału w zbiórce na rzecz potrzebujących na granicy polsko-białoruskiej.

Do 18 grudnia w trzech lokalizacjach na terenie miasta zbierane będą ściśle określone rzeczy: suchy prowiant, artykuły higieniczne i środki opatrunkowe. Dary zostaną zawiezione do Gminy Michałowo, która prowadzi punkty pomocy przy granicy z Białorusią. Zbierane będą bardzo konkretne rzeczy, wskazane jako najpotrzebniejsze przez osoby, które na miejscu udzielają pomocy:

  • suchy prowiant z długim terminem ważności (m.in. ryż, kasza, makaron, suszone owoce, orzechy, konserwy rybne, warzywne lub z drobiem, batony energetyczne);
  • artykuły higieniczne (m.in. mydło, ogrzewacze do rąk, żele i chusteczki antybakteryjne, kremy nawilżające, szampony, maszynki i kremy do golenia);
  • środki opatrunkowe, plastry, apteczki pierwszej pomocy, maseczki.

Organizatorzy zbiórki nie przewidują zbierania ubrań.

Zbiórka będzie prowadzona w Opolu w trzech miejscach, w następujących godzinach:

  • ReUżytkownia, ul. Książąt Opolskich 10/1D - od wtorku do soboty, od 12:00 do 14:00;
  • filia MDK, ul. Skautów Opolskich 10 - od poniedziałku do piątku, od 16:00 do 19:30;
  • filia MDK, al. Przyjaźni 12 - od poniedziałku do piątku, od 16:00 do 19:30.

Każda osoba, która zdecyduje się pomóc, zostanie poproszona o wypełnienie krótkiego oświadczenia i oszacowanie kosztów przekazanych rzeczy. Wszystkie zebrane dary zostaną przetransportowane do Gminy Michałowo i przekazane osobom potrzebującym pomocy na granicy polsko-białoruskiej. Pytania dotyczące zbiórki można kierować pod numer telefonu 881 320 161 lub adres mailowy pomoc@um.opole.pl.

Z inicjatywą udzielenia pomocy cudzoziemcom walczącym o życie na polsko-białoruskiej granicy wystąpił prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, który zwrócił się z w tej sprawie z pismem do Burmistrza Michałowa i zaoferował wsparcie prowadzonych działań humanitarnych. 

W zbiórkę w Opolu zaangażowali się wolontariusze działający przy Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu, opolskim sztabie WOŚP oraz Centrum Dialogu Obywatelskiego.