Przejdź do sekcji:

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Kalendarium wydarzeń 1954-1997

Budynek główny MDK 2009

1954

Powstaje Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu. Funkcjonują w nim:
• pracownie: elektrotechniczna, fotograficzna, stolarska, ślusarska, radioamatorów i młodych meteorologów (dysponująca teleskopami i lunetami);
• działy: turystyki i krajoznawstwa, choreografii (tańce ludowe), sportu (dysponuje sprzętem lekkoatletycznym, łukami, kajakami i rowerami wodnymi), sekcja szermiercza, zespół chóralny, gabinet harcerski (szkoli redaktorów gazetek szkolnych, zastępowych i fanfarzystów), zajęcia z mechaniki pojazdów (dla przyszłych kierowców);
• koła: chemiczne i biologiczne.
/"Trybuna Opolska" nr 19, 23-24 stycznia 1954 r./

W Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu znajduje się już kino, biblioteka i czytelnia. Najpilniejsi uczestnicy zajęć mogą w nagrodę spędzać wakacje na obozach wędrownych organizowanych przez dział turystyki i krajoznawstwa.
/"Kalendarz Opolski 1955"/

2 maja w udekorowanym ogrodzie MDK odbył się w ramach imprez pierwszomajowych, festyn dziecięcy. Przygotowano liczne gry, zabawy i zawody sportowe. Loty balonów zbudowanych w modelarni MDK stanowiły punkt kulminacyjny majowego festynu.
/"Trybuna Opolska" nr 105, 4 maja 1954 r./

Zofia Nałkowska, posłanka Ziemi Opolskiej, spotkała się z młodymi czytelnikami w MDK i WDK. Pisarka czytała swoje nowe teksty, opowiadała o pracy literackiej i obowiązkach posła.
/"Trybuna Opolska" nr 139/

Wielki Festyn Kultury na zakończenie Dni Oświaty Książki i Prasy odbył się na Górze św. Anny. Występowały amatorskie zespoły młodzieżowe z MDK i WDK.
/"Trybuna Opolska" nr 154, 21 czerwca 1954 r./

1955

Cztery eksponaty wykonane w pracowni technicznej wyróżnione zostają na Centralnej Wystawie Prac Młodych Techników w Gliwicach.

Przy pomocy opolskich zakładów pracy, z myślą o najmłodszych uczestnikach zajęć, przygotowano plac zabaw w parku obok MDK. Jest to wówczas jedyny tego rodzaju obiekt w centrum Opola.

Zespół Pieśni i Tańca zajmuje II miejsce na Centralnych Eliminacjach Szkolnych Zespołów Artystycznych w Katowicach.

Młodzieżowy Dom Kultury po raz pierwszy w Opolu organizuje zawody łyżwiarskie dla dzieci i młodzieży. Zawody te na parę lat wchodzą do kalendarza opolskich imprez.

11 czerwca "Trybuna Opolska" informuje, że pracownie MDK są lepiej wyposażone niż pracownie w szkołach naszego miasta.

Wprowadzone zostają zmiany do oferty programowej. MDK prowadzi teraz działalność w czterech działach programowych: artystycznym, technicznym, naukowym i sportowym.

1956

Koło krajoznawcze bierze udział w akcji "Cmentarze jako dokumenty polskości Śląska Opolskiego". Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Kadr Oświatowych potwierdza opracowanie przez koło dokumentacji cmentarzy w Popielowie, Wójtowej Wsi, Dąbrowie Niemodlinskiej i Chróścinie Opolskiej.

W Młodzieżowym Domu Kultury ponad 800 uczestników stałych zajęć rozwija swoje uzdolnienia i zainteresowania.

1957

Po raz pierwszy wprowadzona zostaje odpłatność za korzystanie z różnego rodzaju imprez organizowanych przez MDK.

MDK podejmuje pracę z uczniami, którzy mają problemy w nauce. Proponuje także zajęcia dla młodzieży, która z różnych powodów przerwała naukę.

W Młodzieżowym Domu Kultury funkcjonuje już 68 kół i zespołów. MDK inauguruje ligę szachową i ligę tenisa stołowego.

Przedstawiciele Ambasady Ludowej Republiki Bułgarii odwiedzają Opole. W MDK bułgarscy goście spotykają się z opolską młodzieżą.
/"Trybuna Opolska" nr 89/

W ramach obchodów 1 Maja, w parku MDK występują zespoły artystyczne. Pokazy kończy zabawa dla dzieci.

W pierwszą majową niedzielę, z okazji Dni Oświaty Książki i Prasy, MDK organizuje kiermasz książki połączony z loterią. Rusza "harcerski pociąg" z książkami, któremu towarzyszą występy zespołów artystycznych MDK.
/"Trybuna Opolska" nr 106, 4-5 maja 1957 r./

W ramach Międzynarodowego Dnia Dziecka, w MDK występują zespoły chóralne i taneczne. Najmłodszej publiczności najbardziej podoba się spektakl kukiełkowy pt. "Koci domek".

W Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu prezentowana jest ciekawa wystawa prac modelarskich. Można podziwiać najlepsze modele wykonane przez uczniów opolskich szkół.
/"Trybuna Opolska nr 141, 14 czerwca 1957 r./

1958

Z istniejącej dotychczas sekcji szermierczej powstaje Młodzieżowy Klub Szermierczy "Patria". Klub zostaje przyjęty w poczet członków Polskiego Związku Szermierczego.

1959

Liczne zajęcia pozalekcyjne odbywają się poza Młodzieżowym Domem Kultury - w szkołach podstawowych nr 6, 12, 5, 21, 4, 18, 11 i 14, w Studium Nauczycielskim i w sali Państwowej Orkiestry Symfonicznej.

1960

MDK organizuje spotkanie młodzieży z opolskim poetą Adamem Kurczyną.
/"Trybuna Opolska" nr 112, 12 maja 1960 r./

1961

W okresie ferii zimowych MDK włącza się w akcję "2 x R" ("Razem, Radośnie"), organizując 15 imprez dla prawie 3700 osób.

Z okazji Dni Oświaty, Kultury i Prasy, opolska młodzież może spotkać się z Władysławem Broniewskim. Poeta prezentuje swoje najnowsze wiersze oraz tłumaczone z języka rosyjskiego bajki.
/"Trybuna Opolska" nr 123, 26 maja 1961 r./

W ramach Międzynarodowego Dnia Dziecka, MDK organizuje ciekawą imprezę dla dzieci z Gosławic. Występuje zespół muzyczny i teatrzyk kukiełkowy.
/"Trybuna Opolska" nr 126, 30 maja 1961 r./

W MDK odbywa się przegląd chórów działających w liceach ogólnokształcących i zawodowych.
/"Trybuna Opolska" nr 137, 12 czerwca 1961 r./

W czerwcu MDK zorganizuje przegląd zespołów artystycznych szkół podstawowych.
/"Trybuna Opolska" nr 138, 13 czerwca 1961 r./

Wystawa dorobku kół artystycznych szkół i placówek wychowania pozaszkolnego. W trzech salach MDK zgromadzono najciekawsze prace uczniów, m.in. rysunki, fotogramy, metaloplastykę, lalki i rzeźby.
/"Trybuna Opolska" nr 137, 12 czerwca 1961 r./

1962

We wszystkich formach stałych zajęć uczestniczy już około 1000 osób. Zespoły Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu odwiedzają podopolskie wsie, dając występy dla dzieci wiejskich.

1963

Przebudowa stacji astronomicznej. Projekt przygotowuje Stefan Czech (od 1945 roku członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, w latach 1966-1975 kierownik stacji astronomicznej, instruktor Młodzieżowej Sekcji Koła Astronomicznego). Od roku 1971 prowadzi z młodzieżą zajęcia obserwacyjne.

1964

W ramach "Białej Zimy" MDK organizuje 41 imprez dla 7500 dzieci ze szkół miasta i powiatu. Dzięki pomocy finansowej Państwowego Inspektoratu Oświaty, MDK może zaopiekować się uczniami ze szkół wiejskich.

W październiku, przy przepełnionej sali, wyświetlany jest polski film pt. "Szatan z VII klasy".
/"Trybuna Opolska" nr 242, październik 1964 r./

1965

W MDK organizowane są grupy podwórkowe. Biorą one udział w akcji "Biała Zima".
/"Trybuna Opolska" nr 305, 1965 r./

W każdą niedzielę odbywają się bezpłatne projekcje filmów dydaktycznych o bezpieczeństwie ruchu drogowego. Współorganizatorem akcji jest Inspektorat Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Opolu. Projekcje cieszą się dużą popularnością.

1966

Młodzieżowy Dom Kultury organizuje Wielki Konkurs Plastyczny z okazji Tysiąclecia Państwa Polskiego.

Rozpoczyna się remont kapitalny budynku. Przyjęty plan pracy przewiduje 1525 stałych uczestników zajęć i przeprowadzenie 400 imprez masowych dla 4500 osób.

1967

Działający od trzech lat Harcerski Dyskusyjny Klub Filmowy organizuje przegląd filmów Zbyszka Cybulskiego. Widzowie mogą zobaczyć m.in.: "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Popiół i diament" oraz "Pociąg".

4 maja "Trybuna Opolska" informuje o "pięknej ekspozycji korzeni" w ogrodzie przy MDK. Jest to wystawa korzeni z turawskich jezior, przygotowana przez Zenona Henryka Rachwalskiego, przy współudziale młodzieży z koła plastycznego.

W godzinach przedpołudniowych w MDK funkcjonuje świetlica szkolna.

Utworzono 50. Drużynę Harcerską im. Powstańców Śląskich. Z jej inicjatywy powstaje Izba Pamięci, w której zgromadzono cenne pamiątki powstańcze. Izba pełni funkcje sali zajęć i jest miejscem prowadzonych lekcji poglądowych i wychowania obywatelskiego oraz spotkań z weteranami powstań.

1968

Zarząd "Zieleni Miejskiej" przyjmuje pod swoją opiekę ogródek przy MDK.

W MDK funkcjonuje 57 kół zainteresowań z 1536 uczestnikami stałych zajęć. Placówka organizuje 392 imprezy masowe, w których uczestniczy prawie 49 tysięcy osób.

1969

W marcu odbywa się uroczysta akademia z okazji 15-lecia MDK. Zostają przygotowane specjalne wystawy i występy zespołów artystycznych.

W MDK istnieją 53 koła zainteresowań i 19 pracowni.

1970

W roku szkolnym 1969/70 zostaje zorganizowanych 460 imprez dla 53 tysięcy osób.

W MDK powstaje Komitet Rodzicielski.

1971

Zapada decyzja o przygotowaniu placówki do nadania imienia Bohaterów Powstań Śląskich.

50. Drużyna Harcerska przygotowuje Izbę Czynu Powstańczego pod kierunkiem druha Mariana Skowronka.

1972

Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu przyjmuje imię Bohaterów Powstań Śląskich. "Trybuna Opolska" pisze, że MDK jest "najbardziej pożyteczną i zasłużoną placówką kulturalno-oświatową województwa opolskiego".

1979

Liczba kół i zespołów wzrosła do 74. Działa 36 kół artystycznych, 11 technicznych, 17 imprezowych. W zajęciach uczestniczy około 1670 osób.

1982

W roku szkolnym 1981/82 modelarnia szkutnicza uczestniczy w strefowych zawodach do Mistrzostw Polski, zdobywając 10 pierwszych miejsc.

1983

MDK organizuje 584 imprezy, w których uczestniczy ok. 56 tysięcy osób.

Na zaproszenie Rozgłośni Polskiego Radia w Opolu, Harcerski Zespół Artystyczny "Legenda" nagrywa cykl audycji umuzykalniających.

Prace haftu i ceramiki malowanej, wykonane w pracowni plastycznej MDK, otrzymują wyróżnienie na VI Ogólnopolskiej Wystawie Twórczości Dzieci i Młodzieży w Malborku.

Prace wykonane w modelarni szkutniczej zdobywają I i II miejsce na Mistrzostwach Polski w zawodach modeli sterownych radiem.

1986

W ramach reaktywowanych po latach "Dni Opola", w MDK odbywa się festyn dziecięcy i występ "Legendy".

Kino "Studio" organizuje sesję filmoznawczą pt. "Pierwsze lata władzy ludowej na Ziemiach Zachodnich w filmie polskim".

1987

Ośrodek Tradycji Ruchu Młodzieżowego w Opolu otrzymuje imię Antoniego Lacha - dziennikarza, działacza ruchu młodzieżowego, przyjaciela dzieci i młodzieży. Symbolicznego odsłonięcia tablicy na ścianie MDK dokonuje żona patrona, red. Janina Lach.

Od tego roku MDK jest organizatorem dużej imprezy dla opolskich przedszkoli - Wiosennego Rajdu Przedszkolaka.

Mistrzostwo Świata Juniorów zdobywa Piotr Stolarek z modelarni szkutniczej.

1991

Ukazuje się pierwszy numer miesięcznika redagowanego przez młodych autorów i adresowanego do miłośników sztuki.

Państwowa Służba Ochrony Zabytków podejmuje decyzję o wpisaniu budynku głównego MDK przy ul. Strzelców Bytomskich 1 do rejestru zabytków. Zdaniem PSOZ, budynek ten "stanowi doskonały przykład architektury eklektycznej z użyciem form klasycystycznych z II połowy XIX wieku". Od tego momentu budynek zostaje objęty ochroną prawną i konserwatorską.

1992

30 czerwca Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu zostaje przyjęty w poczet członków prawnych-wspierających Opolskiego Towarzystwa Kulturalno-Oświatowego.

Powstaje pierwsza monografia placówki - praca magisterska pt. "Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu. Zarys monograficzny", autorstwa Mariusza Ciska, instruktora MDK.

1993

9 stycznia Teatrzyk Dziecięcy "Maluch" prezentuje uczniom opolskich szkół podstawowych przedstawienie pt. "Psotki i Śmieszki" według Janiny Porazińskiej. Młodzi aktorzy, wywodzący się z opolskich szkół podstawowych, poznający pod kierunkiem Ryszarda Bajora tajniki sztuki aktorskiej, zbierają zasłużone oklaski.

W okresie ferii zimowych MDK przygotowuje bogatą ofertę zajęć dla dzieci. Każdego dnia, od poniedziałku do soboty, w organizowanych zajęciach muzycznych, teatralnych, tanecznych, plastycznych, projekcjach filmowych, konkursach z nagrodami i wycieczkach uczestniczy 90 dzieci. Ponadto instruktorzy MDK, wspólnie z redakcją "Trybuny Opolskiej", przygotowują i prowadzą zimowisko w Turawie dla najuboższych dzieci Opolszczyzny.

Opole przystępuje do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Trzydniową akcję (15-17 lutego), mającą na celu zebranie pieniędzy na rzecz dzieci z wadami serca, koordynuje Młodzieżowy Dom Kultury. Kwesta uliczna, w której biorą udział przedstawiciele władz miasta, świata kultury, młodzież opolskich szkół i harcerze przynosi ponad 400 mln złotych. Zorganizowany w MDK koncert muzyczny opolskich zespołów rockowych staje się świętem młodzieży zjednoczonej ideą pomocy drugiemu człowiekowi.

26 lutego na scenie MDK spotyka się 30-tu młodych wokalistów, prezentując swoje umiejętności podczas drugiej edycji festiwalu "Piosenkobranie". Laureaci konkursu otrzymują nominację do XIV Festiwalu Dziecięcej Piosenki i Tańca "Konin '93".

27 lutego Dziecięcy Klub Tańca Towarzyskiego organizuje pierwszy turniej tańca towarzyskiego, w którym uczestniczą pary z klubów tanecznych Opola i Dolnego Śląska.

5 marca w MDK rywalizują szkolne chóry a cappella z całej Opolszczyzny. Prezentują one utwory polskich kompozytorów.

22 marca, w ramach "Święta Powitania Wiosny", pod opolskim Ratuszem występują zespoły działające w MDK. Festyn gromadzi blisko tysięczną rzeszę uczniów opolskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych, przebranych w pomysłowe kostiumy.

7 kwietnia Teatr Małych Form przedstawia publiczności z opolskich szkół ponadpodstawowych adaptację utworu Becketta pt. "Czekając na Godota".

8 kwietnia pracownia plastyczna MDK po raz kolejny organizuje konkurs kroszonkarski dla uczniów opolskich szkół podstawowych. Różnymi technikami zdobienia jaj wykazywało się 52 młodych ludzi.

17 kwietnia, prezentacją działających w MDK zespołów artystycznych, zainaugurowane zostają "Dni MDK". Trzydniowej imprezie towarzyszą wystawy prac plastycznych wykonanych w pracowniach Młodzieżowego Domu Kultury, pokazy wykonanych w modelarni modeli szkutniczych i kołowych, a także koncert rockowego zespołu "Elendil".

24 kwietnia pracownia edukacyjna MDK organizuje dla klas VII opolskich szkół podstawowych pierwszą edycję konkursu pt. "Makler Giełdowy". Jego celem jest przybliżenie młodzieży wiedzy z zakresu ekonomii oraz poznanie zasad funkcjonowania giełdy papierów wartościowych. W konkursie uczestniczy 200 uczniów.

7 maja na Dużej Scenie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu po raz drugi odbywa się "Minilista Przebojów". W zorganizowanym przez MDK konkursie młodzi opolanie naśladują (lub parodiują) największe gwiazdy piosenki.

1 czerwca, w festynie "Dzieci Dzieciom", obok zespołów działających w MDK wystepują zespoły z opolskich szkół.

12 czerwca po raz drugi odbywa się finał konkursu historycznego "Historia na wesoło". W konkursie bierze udział ponad 100 uczniów klas V ze szkół podstawowych Opola, Strzelec Opolskich, Krapkowic i Ozimka.

1997

10 lipca do Młodzieżowego Domu Kultury wdziera się Wielka Woda. Powódź wyrządza ogromne straty, zarówno materialne, jak i duchowe. W pamięci pracowników, rodziców i dzieci odciśnie swoje piętno na wiele lat...