Kalendarium wydarzeń 1954-1997
1954
Powstaje Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu. Funkcjonują w nim:
• pracownie: elektrotechniczna, fotograficzna, stolarska, ślusarska, radioamatorów i młodych meteorologów (dysponująca teleskopami i lunetami);
• działy: turystyki i krajoznawstwa, choreografii (tańce ludowe), sportu (dysponuje sprzętem lekkoatletycznym, łukami, kajakami i rowerami wodnymi), sekcja szermiercza, zespół chóralny, gabinet harcerski (szkoli redaktorów gazetek szkolnych, zastępowych i fanfarzystów), zajęcia z mechaniki pojazdów (dla przyszłych kierowców);
• koła: chemiczne i biologiczne.
/"Trybuna Opolska" nr 19, 23-24 stycznia 1954 r./
W Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu znajduje się już kino, biblioteka i czytelnia. Najpilniejsi uczestnicy zajęć mogą w nagrodę spędzać wakacje na obozach wędrownych organizowanych przez dział turystyki i krajoznawstwa.
/"Kalendarz Opolski 1955"/
2 maja w udekorowanym ogrodzie MDK odbył się w ramach imprez pierwszomajowych, festyn dziecięcy. Przygotowano liczne gry, zabawy i zawody sportowe. Loty balonów zbudowanych w modelarni MDK stanowiły punkt kulminacyjny majowego festynu.
/"Trybuna Opolska" nr 105, 4 maja 1954 r./
Zofia Nałkowska, posłanka Ziemi Opolskiej, spotkała się z młodymi czytelnikami w MDK i WDK. Pisarka czytała swoje nowe teksty, opowiadała o pracy literackiej i obowiązkach posła.
/"Trybuna Opolska" nr 139/
Wielki Festyn Kultury na zakończenie Dni Oświaty Książki i Prasy odbył się na Górze św. Anny. Występowały amatorskie zespoły młodzieżowe z MDK i WDK.
/"Trybuna Opolska" nr 154, 21 czerwca 1954 r./
1955
Cztery eksponaty wykonane w pracowni technicznej wyróżnione zostają na Centralnej Wystawie Prac Młodych Techników w Gliwicach.
Przy pomocy opolskich zakładów pracy, z myślą o najmłodszych uczestnikach zajęć, przygotowano plac zabaw w parku obok MDK. Jest to wówczas jedyny tego rodzaju obiekt w centrum Opola.
Zespół Pieśni i Tańca zajmuje II miejsce na Centralnych Eliminacjach Szkolnych Zespołów Artystycznych w Katowicach.
Młodzieżowy Dom Kultury po raz pierwszy w Opolu organizuje zawody łyżwiarskie dla dzieci i młodzieży. Zawody te na parę lat wchodzą do kalendarza opolskich imprez.
11 czerwca "Trybuna Opolska" informuje, że pracownie MDK są lepiej wyposażone niż pracownie w szkołach naszego miasta.
Wprowadzone zostają zmiany do oferty programowej. MDK prowadzi teraz działalność w czterech działach programowych: artystycznym, technicznym, naukowym i sportowym.
1956
Koło krajoznawcze bierze udział w akcji "Cmentarze jako dokumenty polskości Śląska Opolskiego". Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Kadr Oświatowych potwierdza opracowanie przez koło dokumentacji cmentarzy w Popielowie, Wójtowej Wsi, Dąbrowie Niemodlinskiej i Chróścinie Opolskiej.
W Młodzieżowym Domu Kultury ponad 800 uczestników stałych zajęć rozwija swoje uzdolnienia i zainteresowania.
1957
Po raz pierwszy wprowadzona zostaje odpłatność za korzystanie z różnego rodzaju imprez organizowanych przez MDK.
MDK podejmuje pracę z uczniami, którzy mają problemy w nauce. Proponuje także zajęcia dla młodzieży, która z różnych powodów przerwała naukę.
W Młodzieżowym Domu Kultury funkcjonuje już 68 kół i zespołów. MDK inauguruje ligę szachową i ligę tenisa stołowego.
Przedstawiciele Ambasady Ludowej Republiki Bułgarii odwiedzają Opole. W MDK bułgarscy goście spotykają się z opolską młodzieżą.
/"Trybuna Opolska" nr 89/
W ramach obchodów 1 Maja, w parku MDK występują zespoły artystyczne. Pokazy kończy zabawa dla dzieci.
W pierwszą majową niedzielę, z okazji Dni Oświaty Książki i Prasy, MDK organizuje kiermasz książki połączony z loterią. Rusza "harcerski pociąg" z książkami, któremu towarzyszą występy zespołów artystycznych MDK.
/"Trybuna Opolska" nr 106, 4-5 maja 1957 r./
W ramach Międzynarodowego Dnia Dziecka, w MDK występują zespoły chóralne i taneczne. Najmłodszej publiczności najbardziej podoba się spektakl kukiełkowy pt. "Koci domek".
W Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu prezentowana jest ciekawa wystawa prac modelarskich. Można podziwiać najlepsze modele wykonane przez uczniów opolskich szkół.
/"Trybuna Opolska nr 141, 14 czerwca 1957 r./
1958
Z istniejącej dotychczas sekcji szermierczej powstaje Młodzieżowy Klub Szermierczy "Patria". Klub zostaje przyjęty w poczet członków Polskiego Związku Szermierczego.
1959
Liczne zajęcia pozalekcyjne odbywają się poza Młodzieżowym Domem Kultury - w szkołach podstawowych nr 6, 12, 5, 21, 4, 18, 11 i 14, w Studium Nauczycielskim i w sali Państwowej Orkiestry Symfonicznej.
1960
MDK organizuje spotkanie młodzieży z opolskim poetą Adamem Kurczyną.
/"Trybuna Opolska" nr 112, 12 maja 1960 r./
1961
W okresie ferii zimowych MDK włącza się w akcję "2 x R" ("Razem, Radośnie"), organizując 15 imprez dla prawie 3700 osób.
Z okazji Dni Oświaty, Kultury i Prasy, opolska młodzież może spotkać się z Władysławem Broniewskim. Poeta prezentuje swoje najnowsze wiersze oraz tłumaczone z języka rosyjskiego bajki.
/"Trybuna Opolska" nr 123, 26 maja 1961 r./
W ramach Międzynarodowego Dnia Dziecka, MDK organizuje ciekawą imprezę dla dzieci z Gosławic. Występuje zespół muzyczny i teatrzyk kukiełkowy.
/"Trybuna Opolska" nr 126, 30 maja 1961 r./
W MDK odbywa się przegląd chórów działających w liceach ogólnokształcących i zawodowych.
/"Trybuna Opolska" nr 137, 12 czerwca 1961 r./
W czerwcu MDK zorganizuje przegląd zespołów artystycznych szkół podstawowych.
/"Trybuna Opolska" nr 138, 13 czerwca 1961 r./
Wystawa dorobku kół artystycznych szkół i placówek wychowania pozaszkolnego. W trzech salach MDK zgromadzono najciekawsze prace uczniów, m.in. rysunki, fotogramy, metaloplastykę, lalki i rzeźby.
/"Trybuna Opolska" nr 137, 12 czerwca 1961 r./
1962
We wszystkich formach stałych zajęć uczestniczy już około 1000 osób. Zespoły Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu odwiedzają podopolskie wsie, dając występy dla dzieci wiejskich.
1963
Przebudowa stacji astronomicznej. Projekt przygotowuje Stefan Czech (od 1945 roku członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, w latach 1966-1975 kierownik stacji astronomicznej, instruktor Młodzieżowej Sekcji Koła Astronomicznego). Od roku 1971 prowadzi z młodzieżą zajęcia obserwacyjne.
1964
W ramach "Białej Zimy" MDK organizuje 41 imprez dla 7500 dzieci ze szkół miasta i powiatu. Dzięki pomocy finansowej Państwowego Inspektoratu Oświaty, MDK może zaopiekować się uczniami ze szkół wiejskich.
W październiku, przy przepełnionej sali, wyświetlany jest polski film pt. "Szatan z VII klasy".
/"Trybuna Opolska" nr 242, październik 1964 r./
1965
W MDK organizowane są grupy podwórkowe. Biorą one udział w akcji "Biała Zima".
/"Trybuna Opolska" nr 305, 1965 r./
W każdą niedzielę odbywają się bezpłatne projekcje filmów dydaktycznych o bezpieczeństwie ruchu drogowego. Współorganizatorem akcji jest Inspektorat Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Opolu. Projekcje cieszą się dużą popularnością.
1966
Młodzieżowy Dom Kultury organizuje Wielki Konkurs Plastyczny z okazji Tysiąclecia Państwa Polskiego.
Rozpoczyna się remont kapitalny budynku. Przyjęty plan pracy przewiduje 1525 stałych uczestników zajęć i przeprowadzenie 400 imprez masowych dla 4500 osób.
1967
Działający od trzech lat Harcerski Dyskusyjny Klub Filmowy organizuje przegląd filmów Zbyszka Cybulskiego. Widzowie mogą zobaczyć m.in.: "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Popiół i diament" oraz "Pociąg".
4 maja "Trybuna Opolska" informuje o "pięknej ekspozycji korzeni" w ogrodzie przy MDK. Jest to wystawa korzeni z turawskich jezior, przygotowana przez Zenona Henryka Rachwalskiego, przy współudziale młodzieży z koła plastycznego.
W godzinach przedpołudniowych w MDK funkcjonuje świetlica szkolna.
Utworzono 50. Drużynę Harcerską im. Powstańców Śląskich. Z jej inicjatywy powstaje Izba Pamięci, w której zgromadzono cenne pamiątki powstańcze. Izba pełni funkcje sali zajęć i jest miejscem prowadzonych lekcji poglądowych i wychowania obywatelskiego oraz spotkań z weteranami powstań.
1968
Zarząd "Zieleni Miejskiej" przyjmuje pod swoją opiekę ogródek przy MDK.
W MDK funkcjonuje 57 kół zainteresowań z 1536 uczestnikami stałych zajęć. Placówka organizuje 392 imprezy masowe, w których uczestniczy prawie 49 tysięcy osób.
1969
W marcu odbywa się uroczysta akademia z okazji 15-lecia MDK. Zostają przygotowane specjalne wystawy i występy zespołów artystycznych.
W MDK istnieją 53 koła zainteresowań i 19 pracowni.
1970
W roku szkolnym 1969/70 zostaje zorganizowanych 460 imprez dla 53 tysięcy osób.
W MDK powstaje Komitet Rodzicielski.
1971
Zapada decyzja o przygotowaniu placówki do nadania imienia Bohaterów Powstań Śląskich.
50. Drużyna Harcerska przygotowuje Izbę Czynu Powstańczego pod kierunkiem druha Mariana Skowronka.
1972
Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu przyjmuje imię Bohaterów Powstań Śląskich. "Trybuna Opolska" pisze, że MDK jest "najbardziej pożyteczną i zasłużoną placówką kulturalno-oświatową województwa opolskiego".
1979
Liczba kół i zespołów wzrosła do 74. Działa 36 kół artystycznych, 11 technicznych, 17 imprezowych. W zajęciach uczestniczy około 1670 osób.
1982
W roku szkolnym 1981/82 modelarnia szkutnicza uczestniczy w strefowych zawodach do Mistrzostw Polski, zdobywając 10 pierwszych miejsc.
1983
MDK organizuje 584 imprezy, w których uczestniczy ok. 56 tysięcy osób.
Na zaproszenie Rozgłośni Polskiego Radia w Opolu, Harcerski Zespół Artystyczny "Legenda" nagrywa cykl audycji umuzykalniających.
Prace haftu i ceramiki malowanej, wykonane w pracowni plastycznej MDK, otrzymują wyróżnienie na VI Ogólnopolskiej Wystawie Twórczości Dzieci i Młodzieży w Malborku.
Prace wykonane w modelarni szkutniczej zdobywają I i II miejsce na Mistrzostwach Polski w zawodach modeli sterownych radiem.
1986
W ramach reaktywowanych po latach "Dni Opola", w MDK odbywa się festyn dziecięcy i występ "Legendy".
Kino "Studio" organizuje sesję filmoznawczą pt. "Pierwsze lata władzy ludowej na Ziemiach Zachodnich w filmie polskim".
1987
Ośrodek Tradycji Ruchu Młodzieżowego w Opolu otrzymuje imię Antoniego Lacha - dziennikarza, działacza ruchu młodzieżowego, przyjaciela dzieci i młodzieży. Symbolicznego odsłonięcia tablicy na ścianie MDK dokonuje żona patrona, red. Janina Lach.
Od tego roku MDK jest organizatorem dużej imprezy dla opolskich przedszkoli - Wiosennego Rajdu Przedszkolaka.
Mistrzostwo Świata Juniorów zdobywa Piotr Stolarek z modelarni szkutniczej.
1991
Ukazuje się pierwszy numer miesięcznika redagowanego przez młodych autorów i adresowanego do miłośników sztuki.
Państwowa Służba Ochrony Zabytków podejmuje decyzję o wpisaniu budynku głównego MDK przy ul. Strzelców Bytomskich 1 do rejestru zabytków. Zdaniem PSOZ, budynek ten "stanowi doskonały przykład architektury eklektycznej z użyciem form klasycystycznych z II połowy XIX wieku". Od tego momentu budynek zostaje objęty ochroną prawną i konserwatorską.
1992
30 czerwca Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu zostaje przyjęty w poczet członków prawnych-wspierających Opolskiego Towarzystwa Kulturalno-Oświatowego.
Powstaje pierwsza monografia placówki - praca magisterska pt. "Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu. Zarys monograficzny", autorstwa Mariusza Ciska, instruktora MDK.
1993
9 stycznia Teatrzyk Dziecięcy "Maluch" prezentuje uczniom opolskich szkół podstawowych przedstawienie pt. "Psotki i Śmieszki" według Janiny Porazińskiej. Młodzi aktorzy, wywodzący się z opolskich szkół podstawowych, poznający pod kierunkiem Ryszarda Bajora tajniki sztuki aktorskiej, zbierają zasłużone oklaski.
W okresie ferii zimowych MDK przygotowuje bogatą ofertę zajęć dla dzieci. Każdego dnia, od poniedziałku do soboty, w organizowanych zajęciach muzycznych, teatralnych, tanecznych, plastycznych, projekcjach filmowych, konkursach z nagrodami i wycieczkach uczestniczy 90 dzieci. Ponadto instruktorzy MDK, wspólnie z redakcją "Trybuny Opolskiej", przygotowują i prowadzą zimowisko w Turawie dla najuboższych dzieci Opolszczyzny.
Opole przystępuje do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Trzydniową akcję (15-17 lutego), mającą na celu zebranie pieniędzy na rzecz dzieci z wadami serca, koordynuje Młodzieżowy Dom Kultury. Kwesta uliczna, w której biorą udział przedstawiciele władz miasta, świata kultury, młodzież opolskich szkół i harcerze przynosi ponad 400 mln złotych. Zorganizowany w MDK koncert muzyczny opolskich zespołów rockowych staje się świętem młodzieży zjednoczonej ideą pomocy drugiemu człowiekowi.
26 lutego na scenie MDK spotyka się 30-tu młodych wokalistów, prezentując swoje umiejętności podczas drugiej edycji festiwalu "Piosenkobranie". Laureaci konkursu otrzymują nominację do XIV Festiwalu Dziecięcej Piosenki i Tańca "Konin '93".
27 lutego Dziecięcy Klub Tańca Towarzyskiego organizuje pierwszy turniej tańca towarzyskiego, w którym uczestniczą pary z klubów tanecznych Opola i Dolnego Śląska.
5 marca w MDK rywalizują szkolne chóry a cappella z całej Opolszczyzny. Prezentują one utwory polskich kompozytorów.
22 marca, w ramach "Święta Powitania Wiosny", pod opolskim Ratuszem występują zespoły działające w MDK. Festyn gromadzi blisko tysięczną rzeszę uczniów opolskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych, przebranych w pomysłowe kostiumy.
7 kwietnia Teatr Małych Form przedstawia publiczności z opolskich szkół ponadpodstawowych adaptację utworu Becketta pt. "Czekając na Godota".
8 kwietnia pracownia plastyczna MDK po raz kolejny organizuje konkurs kroszonkarski dla uczniów opolskich szkół podstawowych. Różnymi technikami zdobienia jaj wykazywało się 52 młodych ludzi.
17 kwietnia, prezentacją działających w MDK zespołów artystycznych, zainaugurowane zostają "Dni MDK". Trzydniowej imprezie towarzyszą wystawy prac plastycznych wykonanych w pracowniach Młodzieżowego Domu Kultury, pokazy wykonanych w modelarni modeli szkutniczych i kołowych, a także koncert rockowego zespołu "Elendil".
24 kwietnia pracownia edukacyjna MDK organizuje dla klas VII opolskich szkół podstawowych pierwszą edycję konkursu pt. "Makler Giełdowy". Jego celem jest przybliżenie młodzieży wiedzy z zakresu ekonomii oraz poznanie zasad funkcjonowania giełdy papierów wartościowych. W konkursie uczestniczy 200 uczniów.
7 maja na Dużej Scenie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu po raz drugi odbywa się "Minilista Przebojów". W zorganizowanym przez MDK konkursie młodzi opolanie naśladują (lub parodiują) największe gwiazdy piosenki.
1 czerwca, w festynie "Dzieci Dzieciom", obok zespołów działających w MDK wystepują zespoły z opolskich szkół.
12 czerwca po raz drugi odbywa się finał konkursu historycznego "Historia na wesoło". W konkursie bierze udział ponad 100 uczniów klas V ze szkół podstawowych Opola, Strzelec Opolskich, Krapkowic i Ozimka.
1997
10 lipca do Młodzieżowego Domu Kultury wdziera się Wielka Woda. Powódź wyrządza ogromne straty, zarówno materialne, jak i duchowe. W pamięci pracowników, rodziców i dzieci odciśnie swoje piętno na wiele lat...