Tydzień Kultury Niebanalnej 2020

Tydzień Kultury Niebanalnej 2020 (baner)

Jak co roku, jeden z listopadowych tygodni upływa pod znakiem kultury niebanalnej. W tym roku również przygotowaliśmy kilka ciekawych propozycji, na które zapraszamy w wirtualnej rzeczywistości.

16 listopada (poniedziałek)

lekcja Grotowskiego - historia oraz współczesność metod i idei Jerzego Grotowskiego
prowadzenie: Dariusz Kowcun i Krzysztof Żyliński
godz. 13.00
otwarte spotkanie on-line na platformie Zoom

* Lekcje Grotowskiego to projekt edukacyjno-artystyczny skierowany do uczniów i nauczycieli opolskich szkół średnich. Z jednej strony jest próbą przybliżenia myśli jednego z najbardziej wpływowych ideologów i praktyków teatru XX wieku, Jerzego Grotowskiego, na temat teatru i aktorstwa, a z drugiej - ofertą uczestnictwa w warsztatach teatralnych stosujących w praktyce metody treningu aktorskiego i budowy spektaklu, które opracował i wdrażał Grotowski.

17 listopada (wtorek)

spektakl Teatru ZAPADNIA pt. "Symbioza"
reżyseria: Agnieszka Włoch
godz. 19.00
emisja zarejestrowanego spektaklu na kanale YouTube "Artystyczna Kwarantanna z MDK Opole"

* Teatr ZAPADNIA istnieje od 1997 roku, założony i prowadzony przez Agnieszkę Włoch. Z powodzeniem bierze udział w ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach teatralnych (w Niemczech, Czechach, Macedonii, Korei Południowej, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych). Korzysta z różnych środków teatralnego wyrazu. Jego spektakle są efektem ścierania się pomysłów i doświadczeń wszystkich członków zespołu, wynikiem wspólnych poszukiwań fabularnych i scenicznych.

18 listopada (środa)

"Uśmiech błazna" Dariusza Różańskiego - nagranie procesu twórczego i wywiadu z artystą
godz. 19.30
emisja nagrania video na kanale YouTube "Artystyczna Kwarantanna z MDK Opole"

* Dariusz Różański - malarz, aktor, mim, instruktor teatralny, założyciel Teatru Wizji Plastycznej ASCEZA.

20 listopada (piątek)

spotkanie z Adrianem Gleniem w ramach cyklu "Pokolenia poetów"
prowadzenie: Witold Sułek
godz. 18.30
transmisja on-line na facebookowym profilu  MDK Opole

* Adrian Gleń - poeta, krytyk literacki, nauczyciel akademicki, profesor Uniwersytetu Opolskiego.