Przejdź do sekcji:

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Dokumentalny wtorek w kinie Studio

Od pomówienia do spalenia

Już w najbliższy wtorek (26 października) na ekranie kina Studio MDK dwa znakomite dokumenty w reżyserii pochodzącego z Opola Grzegorza Kubaszko: "Od pomówienia do spalenia" (godz. 19:00) oraz "Janos Esterhazy. Niewymazana historia" (godz. 20:00). Na obie projekcje wstęp wolny!

 

"Od pomówienia do spalenia" (45 min)

Historia pomówień i szukania kozłów ofiarnych, szczególnie w sytuacjach nagłych zmian pogodowych czy pandemii, to tematy uniwersalne aż do dziś, w czasach zmian klimatycznych i koronawirusa. Jednak przed wiekami szukaniu na siłę winnych wszelkich nagłych niespodziewanych sytuacji towarzyszyły skazania na śmierć i nader często - przejmowanie majątków ofiar. Pomawiano o konszachty z diabłem nie tylko kobiety, także mężczyzn czy nieletnich. Niesamowite historie opowiadają w filmie znamienici eksperci z dziedziny antropologii, historii i psychologii - np. związane z działaniami  inkwizytorów na pograniczu PL-CZ czy w Nysie (ówczesnym biskupim Księstwie Nyskim) - biskupa Karola Habsburga, którego serce jest do dziś w skarbcu przy nyskiej bazylice i ma na zawsze chronić mieszkańców przed diabelskimi mocami. Film w atrakcyjny artystyczny sposób łączy dokument z animacjami powstałymi z oryginalnych rycin, w tym z muzealnych zbiorów nyskich i czeskich.

 

"Janos Esterhazy. Niewymazana historia" (59 min)

Bardzo wzruszająca, burzliwa i tragiczna historia Janosa Esterhazego, hrabiego węgierskiego, syna Elżbiety Tarnowskiej, wnuka rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, wychowywanego w polskim domu i polskiej kulturze. Losy hrabiego, który po zmianie granic po traktacie w Trianon nagle został mieszkańcem Słowacji i wziął na swoje barki walkę o losy wszelkich mniejszości narodowych, a podczas wojny uratował wielu Polaków i polski majątek (zarówno dobra kultury, jak i finansowe polskich banków, które trafiły na Węgry), sam przemycał na Węgry w bagażniku swojego auta gen. Sosnkowskiego i w swoim domu prowadził narady wojenne kluczowych polskich polityków i wojskowych w czasie II wojny, nadawałyby się na spektakularny serial, obrazujący historię Europy Środkowej od końca I wojny do czasów reżimu komunizmu. Ścigany zarówno przez nazistów, jak i sowietów, ukrywał się przez kilkanaście miesięcy w piwnicy z beczkami z winem w jednej z bratysławskich karczm. Po wojnie za ujawnianie zbrodni stalinowskich, na czele z katyńską, został wywieziony na Łubiankę i w 1946 r. skazany na wiele lat łagrów i pracy w fabryce porcelany, która odebrała mu resztki zdrowia. Do 1957 r. przebywał w 11 więzieniach - także we Lwowie, potem w Czechosłowacji - od Pilzna po Leopoldov, zmarł w Mirovie, w najcięższym więzieniu dla więźniów politycznych, a jego prochów nie wydano rodzinie aż do 2017 r.! Historię życia Janosa znamy przede wszystkim z korespondencji listowej Marii z Janosem, na bazie której powstała część scenariusza filmu. Są w nim również sceny fabularyzowane z udziałem opolskich aktorów - Grażyny Misiorowskiej i Andrzeja Czernika.