Przejdź do sekcji:

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Zapraszamy na teatralny PRZEPŁYW

Zapraszamy na teatralny PRZEPŁYW

Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu zapraszają młodzież w wieku 14-18 lat do udziału w wakacyjnych warsztatach artystycznych, które odbędą się między 28 czerwca a 7 lipca br. [...]

Warsztaty będą odbywały się częściowo w siedzibach OTLiA i MDK-u, ale przede wszystkim w niezwykłych opolskich plenerach. 

Uczestnicy będą pracowali w trzech grupach prowadzonych przez profesjonalistów – reżyserkę Martynę Majewską, aktora Jakuba Kowalczyka i kompozytora Dawida Majewskiego. Grupy warsztatowe będą prowadzone autorskimi metodami powstałymi na bazie doświadczeń edukacyjnych w pracy z dziećmi i młodzieżą, które każdy z prowadzących posiada.

Praca ma opierać się na trzech zasadniczych punktach: inspirowanie, komunikowanie, współodpowiedzialność. Bardzo ważna zasada współpracy to obustronna, otwarta komunikacja. Uczestnicy warsztatu mają realnie uczestniczyć w procesie tworzenia i mają na każdym etapie czuć swobodę do wypowiedzi.

Podczas warsztatów uczestnicy poznają różne artystyczne środki wyrazu i rozwiną swoje pasje i umiejętności, co doprowadzi do powstania pokazu z udziałem wszystkich uczestników. Inspiracją do pokazu warsztatowego jest hasło „PRZEPŁYW”.

Podczas zajęć będziemy pracowali z wieloma „płynnymi materiami”. Dzięki metaforze wody - fal, głębin, źródła, prądów, strumieni, przypływów i odpływów, cyrkulacji, pragnienia, odżywienia,  będziemy nawiązywali do współczesnego nurtu FLOW. W psychologii to nowoczesne pojęcie oznacza stan między satysfakcją a euforią, wywołany całkowitym oddaniem się jakiejś czynności. Przy pomocy takich środków artystycznych jak ruch sceniczny, gra aktorska, aranżacja przestrzeni i muzyka na żywo postaramy się razem „poczuć to flow” i przeżyć wakacyjną przygodę z teatrem plenerowym. 

Program zajęć obejmuje m.in.:

  • improwizacje aktorskie, choreograficzne i muzyczne,
  • poznanie różnych rodzajów rozgrzewek aktorskich, ćwiczenia w rozpoznaniu własnego ciała jako narzędzia do przekazywania komunikatu scenicznego,
  • podstawy pantomimy i teatru ruchu,
  • etiudy oparte wyłącznie na plastyce ruchu w pustej przestrzeni,
  • zadania ruchowe pomagające poprawić i poznać motorykę swojego ciała,
  • rozpoznanie własnego ciała jako narzędzia do przekazywania komunikatu scenicznego,
  • rozgrzewki wokalne, podejście do głosu jako do podstawowego nośnika emocji scenicznych,
  • nagrywanie i słuchanie swojego głosu, próby jego modulowania,
  • poszukiwanie inspiracji akustycznych w ciele (dźwięki ruchu, dźwięki możliwe do wygenerowania ciałem, wykorzystanie aparatu mowy),

a przede wszystkim wspólną pracę nad pokazem finałowym - od opracowania scenariusza, poprzez tworzenie rekwizytów pomocnych w etiudach teatralnych, zakomponowanie  przestrzeni do pokazu finałowego, po scalenie wszystkich elementów w jeden spójny obraz sceniczny.

Serdecznie zapraszamy!

 

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

Warsztaty przygotowane będą dla 30 osób w wieku 14-18 lat. Będą trwały od 28 czerwca do 7 lipca 2017 (z sobotą 1.07. włącznie), od godz. 9:00 do 15:00. Uczestnicy będą pracowali pod okiem artystów (reżyserki, choreografa i kompozytora), co ma doprowadzić do pokazu finałowego, zaprezentowanego dla publiczności ostatniego dnia warsztatów. Uczestnicy maja zapewnioną opiekę pedagogiczną (trzech wychowawców z odpowiednimi kwalifikacjami), medyczną przewidzianą przepisami MEN, ubezpieczenie oraz drugie śniadanie.

Koszt całości warsztatów wynosi 300 zł/os. Płatność należy uiścić na numer konta podany w karcie zgłoszeniowej do dnia 23.06.2017. W celu zgłoszenia na warsztaty, należy zgłosić się do Biura Promocji Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, ul. Kośnego 2a, wypełnić kartę z danymi uczestnika oraz dostarczyć regulamin warsztatów podpisany przez rodziców/opiekunów. Biuro Promocji OTLiA czynne od poniedziałku do piątku w godz. 7:30-15:30 ( wyj. dni 15-16.06.2017). W przypadku konieczności ustalenia innego terminu, prosimy o kontakt pod nr tel. 77 454 23 36 wew. 71. O przyjęciu na warsztaty decyduje kolejność zgłoszeń.

WIĘCEJ O PROWADZĄCYCH:

Martyna Majewska - absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim i reżyserii teatralnej w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu. Studiowała reżyserię filmową na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Reżyserka teatralna i filmowa, scenarzystka i instruktorka warsztatów. Prowadziła autorski cykl warsztatów “Teatralne kosmosy” dla Wrocławskiego Teatru Lalek, warsztaty edukacji filmowej dla Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, warsztaty o muzyce w teatrze dla Biennale organizowanego poznańskiego Centrum Sztuki Dziecka, poranki filmowe i plastyczne dla Centrum Sztuki WRO, warsztaty o metodach aktywizujących dla nauczycieli w Stowarzyszeniu Tratwa, cykliczne warsztaty poetycko-wizualne wrocławskiego Domu Kultury Anima, warsztaty teatralne oraz warsztaty z tworzenia wielkich form teatralnych dla Festiwalu Nowych Sztuk dla Dzieci we Wrocławiu, zajęcia teatralne i z psychodramy dla wrocławskiej Małej Uczelni, warsztaty teatralno-scenograficzne dla firmy eventowej Exploring Events, warsztaty scenariuszowo-filmowe dla Wrocławskiej Fundacji Filmowej, Lato w Teatrze 2016 w OTLiA oraz wiele innych. Ma szerokie doświadczenie w pracy z dziećmi w wieku szkolnym oraz z młodzieżą. Poza pracą warsztatową aktywnie pracuje jako reżyserka podejmując się kolejnych projektów teatralnych oraz filmowych w Polsce i zagranicą. Laureatka pierwszej nagrody w konkursie na debiut w Teatrze Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego we Wrocławiu, Grand Prix Przeglądu Piosenki Aktorskiej w nurcie OFF w 2009 roku, dwukrotnie nominowana do nagrody WARTO w kategorii teatr oraz do Wrocławskiej Nagrody Teatralnej.

Jakub Kowalczyk - aktor Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, absolwent Wydziału Lalkarskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą zdobywa i rozwija jako prowadzący lekcje teatralne z zakresu historii teatru lalek. Prowadzi także warsztaty teatralne dla dzieci "Teatralna mapa emocji", opierające się w znacznej mierze na rozwijaniu świadomości ciała, wykorzystywaniu go jako nośnika emocji. Swoje doświadczenie w pracy z ciałem i ruchem zdobywał jako uczestnik dwuletniego projektu "Dynamika metamorfozy" w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, a także jako uczestnik warsztatów w Polsce i za granicą, m. in. "Erasmus Intensive Programme- Playing Identities: Acting, the Self and Society" w Sienie. Kilkakrotnie współpracował także z Fundacją "Dr Clown", prezentując spektakle na oddziałach dziecięcych opolskich szpitali.

Dawid Majewski - absolwent muzykologii na Uniwersytecie Wrocławskim oraz kursu music design w Akademie Deutsche POP w Wiedniu. Absolwent studiów podyplomowych na kierunku: menadżer kultury w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Pochodzący z Wałbrzycha kompozytor, multiinstrumentalista i aranżer, eksperymentuje na styku muzyki akustycznej i elektronicznej. Doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą zdobywał przy współpracy z wiedeńską organizacją Vienna Talent Center poprzez prowadzenie indywidualnych lekcji gry na instrumentach muzycznych (fortepian, gitara, trąbka), organizację i prowadzenie warsztatów muzycznych dla większych grup i organizację koncertów. Pracując jako pedagog w Pierwszej Społecznej Szkole Polskiej w Wiedniu, prowadził zajęcia muzyczne i muzyczno-rytmiczne w oparciu o autorski program nauczania. Do najciekawszych zrealizowanych przez niego projektów teatralnych należą: muzyka do spektakli „Plama” i „Yemaya, Królowa Mórz” - zrealizowanych przy współpracy z Wrocławskim Teatrem Lalek, muzyka i udźwiękowienie spektakli „Sachem”, „Zrozumieć Giaura” i „ Polska 120” - zrealizowanych we współpracy z Wałbrzyskim Teatrem Lalki i Aktora, muzyka do spektaklu „Batory_trans” – zrealizowanego we współpracy z Wrocławskim Teatrem Pantomimy. Twórca muzyki muzyki filmowej („Multifrenia” - projekt współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej), muzyki do gier komputerowych (muzyka dla gry – „Tower of Time” - Event Horizon production), music design dla 3D-mappingów (współpraca z rzeszowskim zespołem precyzja.org).