Przejdź do sekcji:

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Kino STUDIO

21.03 (czwartek)

godziny seansów: 18.00 i 20.30
bilety: 15 zł

Impresjoniści

reżyseria: Martin Provost
obsada: Cécile de France, Vincent Macaigne, Stacy Martin
gatunek: biograficzny
produkcja: Francja 2023
czas trwania: 122 min

Nowy film Martina Provosta, reżysera wielokrotnie nagradzanej „Serafiny”. Film, który przyciągnął do francuskich kin ponad 250 tysięcy widzów!

Obrazy Pierre’a Bonnarda osiągają dziś milionowe kwoty. Na wielu z nich pojawia się tajemnicza i elektryzująca swoją urodą postać kobiety – Marthe. Kim była? Jaką rolę odgrywała w jego życiu?

Zobacz pełne emocji sceny z prywatnego życia malarza. Jego pasję i słabości, które odbierały mu trzeźwość myślenia, ale inspirowały twórczość, która zachwyca do dziś.

ZWIASTUN FILMU

 


 

28.03 (czwartek)

godziny seansów: 18.00 i 20.30
bilety: 15 zł

Pewnego dnia powiemy sobie wszystko

reżyseria: Emily Atef
obsada: Marlene Burow, Felix Kramer, Cedric Eich
gatunek: melodramat
produkcja: Niemcy 2023
czas trwania: 129 min

Gorące lato 1990 roku w Niemczech niesie w sobie zapowiedź zmian. Nie tylko tych politycznych, ale też osobistych. Maria ma 19 lat i mieszka ze swoim chłopakiem Johannesem w gospodarstwie jego rodziców na wsi w Turyngii. Zamiast skupić się na szkole i zbliżającej się maturze, dziewczyna całe dnie spędza na niezobowiązujących lekturach.

Kiedy wpada na Hennera, rolnika z sąsiedztwa, dociera do niej, że zaczyna się zupełnie nowy rozdział w jej życiu. Wystarczy jedno niepozorne dotknięcie, wymiana spojrzeń, by rozpalić dziką, niemożliwą do opanowania namiętność między Marią a charyzmatycznym, dwa razy starszym mężczyzną. W atmosferze nowych możliwości, jaką daje się wyczuć po zjednoczeniu Niemiec, rodzi się sekretna, zakazana miłość. Pełna pasji, tęsknoty i pożądania, która zmiecie wszystko, co znajdzie się na jej drodze...

Podobnie jak w swoich poprzednich filmach, reżyserka Emily Atef stawia na rozbudowaną psychologię postaci i zastanawia się, co popycha nas w nieznane. Pełna erotycznego napięcia, zmysłowa historia miłości niemożliwej ukazana jest tu na tle wielkich politycznych zmian.

ZWIASTUN FILMU

 


 

04.04 (czwartek)

godziny seansów: 18.00 i 20.30
bilety: 15 zł

20 000 gatunków pszczół

reżyseria: Estibaliz Urresola Solaguren
obsada: Sofía Otero, Patricia López Arnaiz, Ane Gabarain
gatunek: dramat
produkcja: Hiszpania 2023
czas trwania: 125 min
nagrody: Srebrny Niedźwiedź dla najlepszej aktorki na MFF w Berlinie, 3 nagrody Hiszpańskiej Akademii Filmowej - Goya (w tym za najlepszy scenariusz), nagroda specjalna na MFF w San Sebastian

10-letnia Sofia Otero, najmłodsza w historii Berlinale laureatka nagrody za najlepszą rolę aktorską, wciela się w postać, która pewnego upalnego lata, pośród brzęczących uli, basenowego gwaru i rodzinnych kłótni, zacznie gorączkowo szukać swojego miejsca w roju. Dziecko, które zakwestionuje zastane normy, zasady i tradycje, sprawi, że na jaw wyjdą długo skrywane tajemnice, a kobiety z rodziny przyjrzą się własnym wyborom i stłumionym pragnieniom. Dziecięcy bunt przypomni im, że prawdę o sobie można manifestować na wiele sposobów...

Debiut Estibaliz Urresoli Solaguren to czuły, delikatny film o akceptacji, pełen zachwytu dla różnorodności świata, w którym jest miejsce aż na 20 000 gatunków pszczół. Dlaczego zatem ogromne bogactwo sposobów, na jakie manifestuje się ludzka osobowość, płeć czy seksualność, tak często budzi sprzeciw? „20 000 gatunków pszczół” to także wzruszający portret rodziny, która jest jak rój: każdy ma tu swoją rolę, wszyscy chronią się nawzajem. Jest tu miejsce dla zagubionych matek, odważnych córek, ciotek-outsiderek i strzegących rodzinnych sekretów babć. A choć w tym ulu huczy od emocji, zderzają się pokolenia i doświadczenia, to każda z jego mieszkanek ma prawo chcieć dla siebie całego życia.

ZWIASTUN FILMU

 


 

11.04 (czwartek)

godziny seansów: 18.00 i 20.30
bilety: 15 zł

Koliber

reżyseria: Francesca Archibugi
obsada: Pierfrancesco Favino, Kasia Smutniak, Bérénice Bejo, Nanni Moretti
gatunek: romans
produkcja: Włochy 2022
czas trwania: 126 min

Skąpana słońcem Toskania, lata 70. Błogie wakacje Carrerów upływają na relaksie w rytmie The Beatles, morskich kąpielach i wystawnych kolacjach. Wszystko się zmienia, gdy najstarszy syn, Marco, poznaje piękną Luisę, która na zawsze zagości w sercu chłopaka, zmieniając losy jego całej rodziny. Przez dekady jesteśmy świadkami pełnego emocji trójkąta miłosnego między Marco, tajemniczą Francuzką (Berenice Bejo) a piękną stewardessą (Kasia Smutniak). Oczami bohatera śledzimy niebywałe dzieje Carrerów na tle rzymskich uliczek, śródziemnomorskich klifów i paryskich alejek. To epicka podróż przez czas, przestrzeń i porywy serca mężczyzny, którego koleje losu stają się żywą kroniką florenckiego rodu na tle pięćdziesięciu lat włoskiej historii.

ZWIASTUN FILMU

 


 

18.04 (czwartek)

godziny seansów: 18.00 i 20.30
bilety: 15 zł

Pianoforte

reżyseria: Jakub Piątek
gatunek: dokument
produkcja: Polska 2023
czas trwania: 89 min
nagrody: Polska Nagroda Filmowa - Orzeł dla najlepszego filmu dokumentalnego, 4 nagrody na festiwalu Millennium Docs Against Gravity (w tym nagroda publiczności), 2 nagrody na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” (w tym za najlepszą reżyserię)

Ogromne emocje i szansa, która zdarza się raz w życiu. W trakcie eliminacji jest ich 160, do finału trafia zaledwie 12 osób. Konkurs Chopinowski jest najbardziej prestiżowym wydarzeniem tego typu na świecie. Odbywa się co 5 lat w Warszawie i biorą w nim udział największej sławy pianiści i pianistki. Na pierwszym planie w filmie znajdują się młodzi uczestnicy konkursu z różnych stron świata i ich marzenia. Swoje życie od dzieciństwa podporządkowali grze na fortepianie i czują się gotowi, żeby stanąć do rywalizacji. Po raz pierwszy w historii mamy szansę obserwować ich zakulisowe katorżnicze przygotowania, ale towarzyszymy im także prywatnie, kiedy odsłaniają swoje barwne, niepokorne osobowości. Niektórzy marzą o graniu w ulubioną grę na konsoli, inni w oczekiwaniu na werdykt spędzają bezsenne noce w warszawskich barach. Nieubłagane reguły konkursu sprawiają, że nie dla wszystkich znajdzie się miejsce na podium. To wciągająca opowieść o dojrzewaniu, buncie i muzyce w cieniu ogromnych oczekiwań.

ZWIASTUN FILMU

 


 

25.04 (czwartek)

godziny seansów: 18.00 i 20.30
bilety: 15 zł

Obsesja

reżyseria: Todd Haynes
obsada: Natalie Portman, Julianne Moore, Charles Melton
gatunek: dramat psychologiczny, thriller
produkcja: USA 2023
czas trwania: 113 min
nagrody: nominacja do Oscara w kategorii najlepszy scenariusz oryginalny, 4 nominacje do Złotego Globu, międzynarodowa nagroda kina niezależnego Independent Spirit za najlepszy debiut scenariuszowy

Aktorka Elizabeth (Natalie Portman) jest zafascynowana Gracie (Julianne Moore): historią jej życia, jej małżeństwem, domem, dziećmi. Korzystając z zaproszenia, szczegółowo obserwuje jej życie z bliska i coraz odważniej wkracza w świat, w którym początkowo miała być jedynie gościem. Zawodowa fascynacja z czasem przeradza się w niebezpieczną grę pozorów, w której każdy będzie pilnie strzegł swoich tajemnic – i swojej wersji prawdy...

ZWIASTUN FILMU

 


 

09.05 (czwartek)

godziny seansów: 18.00 i 20.30
bilety: 15 zł

Pamięć

reżyseria: Michel Franco
obsada: Jessica Chastain, Peter Sarsgaard
gatunek: dramat
produkcja: USA 2023
czas trwania: 100 min
nagrody: Puchar Volpi dla najlepszego aktora na MFF w Wenecji

Nowy film jednego z najciekawszych współczesnych reżyserów, Michela Franco, portretuje dwójkę bohaterów, którzy w poszukiwaniu miłości i zrozumienia muszą zmierzyć się z demonami przeszłości i chorobą.

Sylvia (Jessica Chastain) jest pracownikiem socjalnym, prowadzi proste i uporządkowane życie - córka, praca, spotkania AA. Sytuacja ulega zmianie, gdy wraca ze zjazdu absolwentów liceum, a jej śladem podąża Saul (Peter Sarsgaard). Niespodziewane spotkanie będzie miało głęboki wpływ na ich oboje, otwierając drzwi do przeszłości...

ZWIASTUN FILMU

 


 

16.05 (czwartek)

godziny seansów: 18.00 i 20.30
bilety: 15 zł

Totem

reżyseria: Lila Avilés
obsada: Naíma Sentíes, Monserrat Marañon, Marisol Gasé
gatunek: dramat
produkcja: Meksyk 2023
czas trwania: 95 min
nagrody: Nagroda Jury Ekumenicznego na MFF w Berlinie, Nagroda im. Krzysztofa Kieślowskiego dla najlepszego filmu na MFF w Denver, nagrody na MFF w Filadelfii, Hongkongu, Jerozolimie, Pekinie, Limie, Durbanie i Bukareszcie

Obsypana nagrodami na całym świecie, wzruszająca i pełna czułości historia o sile rodzinnych więzów w obliczu nadchodzącego pożegnania. 

„Totem” rozpoczyna się od gorączki przygotowań do imprezy urodzinowej ojca, organizowanej w iście meksykańskim stylu: jest gwarno, tłoczno i kolorowo. Do domu schodzą się kolejni goście, a każdy z nich wydaje się być jeszcze barwniejszy od poprzedniego. Cały ten piękny harmider obserwujemy oczami siedmioletniej Sol; cichej i skromnej dziewczyny o przenikliwym spojrzeniu, która stopniowo wprowadza nas do tego fascynującego mikrokosmosu. Na horyzoncie widać jednak rodzinne trzęsienie ziemi, które diametralnie zmieni życie wszystkich domowników, zwłaszcza młodej Sol...

Kino zdążyło już odmienić hasło „rodzina” przez wszystkie formy i przypadki, ale Meksykanka Lila Avilés udowadnia, że wciąż można opowiadać o niej w świeży, nowatorski sposób. I robić to bez zadęcia, unikając pustych haseł, oczywistych obserwacji i górnolotnych sloganów, za to z olbrzymią dozą empatii, mądrości i niewymuszonego humoru, który potrafi rozjaśnić nawet najczarniejszą godzinę.

ZWIASTUN FILMU

 


 

23.05 (czwartek)

godziny seansów: 18.00 i 20.45
bilety: 15 zł

Anatomia upadku

reżyseria: Justine Triet
obsada: Sandra Hüller, Milo Machado Graner, Swann Arlaud
gatunek: dramat psychologiczny, thriller
produkcja: Francja 2023
czas trwania: 151 min
nagrody: Złota Palma dla najlepszego filmu na MFF w Cannes, Oscar za najlepszy scenariusz oryginalny, 2 Złote Globy (za najlepszy scenariusz i dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego), 5 Europejskich Nagród Filmowych (w tym dla najlepszego filmu), nagroda Brytyjskiej Akademii Filmowej BAFTA za najlepszy scenariusz, międzynarodowa nagroda kina niezależnego Independent Spirit dla najlepszego filmu zagranicznego

Życie szczęśliwej rodziny we francuskich Alpach zostaje przerwane, gdy Samuel ginie w wyniku upadku. Skoczył sam, poślizgnął się czy może z balkonu wypchnęła go Sandra, żona i matka? Śledczym brakuje dowodów, w sprawie brakuje świadków. Na oczach opinii publicznej Sandra będzie musiała spowiadać się z najdrobniejszych i najintymniejszych szczegółów swojego małżeństwa, które mogą zaważyć o wyroku. Proces, który zajmuje wszystkich, toczy się również w głowach widzów, a pytanie, na które szukamy odpowiedzi, brzmi: czy to zrobiła?

„Anatomia upadku” to jednak coś więcej niż śledztwo w sprawie morderstwa. To niepokojąca podróż w sam środek burzliwej relacji w pozornie szczęśliwym małżeństwie.

ZWIASTUN FILMU

 


 

06.06 (czwartek)

godziny seansów: 18.00 i 20.30
bilety: 15 zł

Cztery córki

reżyseria: Kaouther Ben Hania
obsada: Eya Chikhaoui, Tayssir Chikhaoui, Olfa Hamrouni, Nour Karoui, Majd Mastoura
gatunek: fabularyzowany dokument
produkcja: Tunezja 2023
czas trwania: 107 min
nagrody: nominacja do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny, nagroda dla najlepszego dokumentu na MFF w Cannes

Film jest zaskakującym połączeniem fabuły, dokumentu, policyjnej rekonstrukcji, z polityczną rewolucją w tle. Całą opowieść oparto zaś na prawdziwej, wstrząsającej historii Olfy Hamrouni i jej dzieci. 

Ta wyjątkowa forma pozwala jednej z najbardziej uznanych reżyserek współczesnego kina (to jej druga nominacja do Oscara), Kaouther Ben Hani, zanurkować głęboko w temacie, który został zbanalizowany przez media. Bohaterką jest Olfa (we własnej osobie, ale czasem zastępowana na ekranie przez aktorkę), matka czterech córek. Dwie najmłodsze występują w filmie, zniknięcie dwóch najstarszych (wcielają się w nie aktorki) jest tematem pasjonującego „śledztwa”, które prowadzi aż do jednej z najniebezpieczniejszych organizacji terrorystycznych na świecie – tzw. Państwa Islamskiego.

Ben Hania – podobnie jak Deniz Gamze Ergüven, autorka obsypanego nagrodami „Mustanga” – tropi siłę problematycznego międzypokoleniowego kobiecego przekazu, wydobywa na światło dzienne powszechnie akceptowaną domową i systemową przemoc, punktuje sposób, w jaki pozornie odległe przemiany polityczne kształtują los jednostek. Poruszające, niekiedy konfrontacyjne, z pewnością prowokacyjne i szalenie odważne „Cztery córki” są również wyznaniem wiary w siłę, wytrwałość i solidarność kobiet. Od Tunezji dzielą nas setki kilometrów, jednak film Ben Hani wybrzmiewa zaskakująco aktualnie również w Polsce.

ZWIASTUN FILMU

 


 

13.06 (czwartek)

godziny seansów: 18.00 i 20.30
bilety: 15 zł

Strefa interesów

reżyseria: Jonathan Glazer
obsada: Sandra Hüller, Christian Friedel, Ralph Herforth
gatunek: dramat
produkcja: Wielka Brytania, Polska 2023
czas trwania: 105 min
nagrody: Grand Prix i nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI na MFF w Cannes, 2 Oscary (dla najlepszego filmu międzynarodowego i za najlepszy dźwięk), 3 nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej BAFTA (w tym dla najlepszej produkcji brytyjskiej i najlepszego filmu nieanglojęzycznego), Europejska Nagroda Filmowa za najlepszy dźwięk

W „Strefie interesów” brytyjski reżyser Jonathan Glazer przygląda się domowej idylli w czasach nazistowskich Niemiec. Rudolf (Christian Friedel) wraz z żoną Hedwigą (Sandra Hüller) oraz czwórką dzieci i psem mieszkają w przestronnym, pedantycznie czystym domu z wypielęgnowanym ogrodem i szklarnią. Celebrują rodzinne obiady, marzą o wakacjach w ukochanych Włoszech. W weekendy lubią popływać kajakami lub pospacerować po lesie z przyjaciółmi. Jednak zza ścian ich domu często dobiegają niepokojące odgłosy, a czasem rozpaczliwe krzyki, ponieważ Rudolf Höss jest komendantem obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. 

„Strefa interesów” to porażające studium banalności zła, w którym nigdy nie jesteśmy świadkami ludobójstwa ani obozowej rzeczywistości. Wszystko, co brutalne, od czego chce się odwrócić wzrok, zostaje wypchnięte poza dom Rudolfa i Hedwigi, hermetycznie zamknięte poza ich codziennym życiem. Rodzinną sielankę tylko od czasu do czasu zakłóca dym z pobliskich kominów obozu. Czy można urządzić sobie sterylny raj w cieniu cudzego piekła, tak aby jego ślady nie przeniknęły do świadomości i sumienia?

„Strefa interesów” to wybitna, w całości zrealizowana w Polsce, nowatorska reinterpretacja kina Zagłady. To głęboko wstrząsające, otwierające oczy dzieło, które wychodzi poza ramy filmu – i przejdzie do historii kina.

ZWIASTUN FILMU

 


 

20.06 (czwartek) - zakończenie sezonu

godziny seansów: 18.00 i 20.30
bilety: 15 zł

Bękart

reżyseria: Nikolaj Arcel
obsada: Mads Mikkelsen, Amanda Collin, Simon Bennebjerg
gatunek: dramat historyczny
produkcja: Dania 2023
czas trwania: 127 min
nagrody: 3 Europejskie Nagrody Filmowe (w tym dla najlepszego aktora i za najlepsze zdjęcia), 8 nagród Duńskiej Akademii Filmowej - Robert (w tym dla najlepszego filmu)

Jest 1755 rok. Ludvig Kahlen (Mads Mikkelsen), pochodzący z nieprawego łoża były żołnierz, wyrusza na podbój jałowych i surowych wrzosowisk, mając przed sobą jeden cel – założyć na nich kolonię w imieniu króla, w zamian za obiecany przez duńskiego władcę tytuł szlachecki. Na drodze staje mu bezwzględny i pełen pogardy szlachcic Frederik de Schinkel, który nie zamierza oddać ziemi, uważając ją za swoją. Kiedy Kahlen zatrudnia do pomocy zbiegłą z dworu de Schinkela dwójkę służących, Ann Barbarę i jej męża, gotowy do aktów największego okrucieństwa szlachcic poprzysięga zemstę...

„Bękart” to porywająca historia o dumnym mężczyźnie targanym namiętnościami, o jego wielkich marzeniach i jeszcze większym poświęceniu, oraz o kobiecie, która staje się jego sprzymierzeńcem w walce ze złem, śmiercią i potępieniem.

ZWIASTUN FILMU