Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Wielka gratka dla miłośników starego kina

W sobotni wieczór (15.09) na opolskim Rynku, w ramach 19. Jarmarku Franciszkańskiego, odbędzie się plenerowy pokaz filmu PAN TADEUSZ z 1928 roku, z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu CZERWIE.

Film, zrealizowany na podstawie epopei Adama Mickiewicza z 1834 roku, wyreżyserował Ryszard Ordyński, natomiast scenariusz napisali Andrzej Strug i Ferdynand Goetel.

Ordyński nakręcił PANA TADEUSZA m.in. w majątku Czombrów nieopodal Świtezi, gdzie dzieciństwo spędzał Adam Mickiewicz. Nad scenografią, kostiumami i rekwizytami filmowymi czuwał zespół konsultantów, a w scenach batalistycznych wziął udział 1. Pułk Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego oraz 4. Pułk Ułanów Zaniemeńskich.

Oficjalna premiera dzieła, w której wziął udział sam Piłsudski, miała miejsce 9 listopada 1928 roku w Warszawie. W ówczesnej prasie PANA TADEUSZA zapowiadano jako „epopeję filmową nieśmiertelnego dzieła Adama Mickiewicza”, obraz rocznicowy, „superprodukcję realizowana na dziesięciolecie niepodległości Polski”. Projekt okazał się dla twórców sukcesem komercyjnym ciesząc się wielkim powodzeniem w stolicy. Premiera zapoczątkowała obchody 10-lecia niepodległości Polski.

Film zaginął w czasie II wojny światowej. W latach 50. XX wieku odnaleziono jego fragmenty o łącznej długości 42 minut. W 2006 roku we Wrocławiu odnaleziono kolejne fragmenty, dzięki czemu udało się zrekonstruować około 120 minut trwającego oryginalnie ponad 3 godziny filmu.

Opolski pokaz PANA TADEUSZA rozpocznie się ok. godz. 20:30. Serdecznie zapraszamy!