Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Teatralny kod kreskowy

Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki, Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu oraz Energetyka Cieplna Opolszczyzny SA zapraszają dzieci i młodzież do udziału w wakacyjnych warsztatach artystycznych KOD KRESKOWY.

Co łączy Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki, Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu oraz Energetykę Cieplną Opolszczyzny SA? Podejmowane na szeroką skalę działania edukacyjne dzieci i młodzieży. Każdy z nas robi to w bliskich mu dziedzinach – zarówno tych artystycznych, jak i w dziedzinie ekologii i ochrony środowiska. Ważne jest dla nas wsparcie edukacyjne i wychowywanie dzieci i młodzieży w duchu przyszłych, świadomych odbiorców.

Dlatego w tym roku wspólnie zapraszamy do udziału w warsztatach, które odbędą się w dniach od 27 czerwca do 7 lipca br. Warsztaty przygotowane będą dla 30 uczestników w wieku 10-15 lat i będą odbywały się w siedzibie Opolskiego Teatru Lalki i Aktora.

Uczestnicy będą pracowali pod okiem artystów: reżyserki Honoraty Mierzejewskiej-Mikoszy, aktora Jakuba Kowalczyka, kompozytora Marcina Mirowskiego i scenografki Joanny Jaśko-Sroki. Podczas warsztatów uczestnicy poznają różne artystyczne środki wyrazu i rozwiną swoje pasje i umiejętności, co doprowadzi do powstania pokazu z udziałem wszystkich uczestników. Inspiracją do pokazu warsztatowego jest hasło KOD KRESKOWY. Co kryje się pod formą tego znaku graficznego spotykanego przez wszystkich na co dzień? Jakie informacje są zapisane w szeregu kresek?

Kod kreskowy to nie tylko znak spotykany na produktach. Bo my siebie również „oznaczamy” i „etykietujemy”. Podczas warsztatów zastanowimy się, czy jest to potrzebne, wygodne i czy w ogóle lubimy być postrzegani przez zewnętrzne kody? Czy poprzez określone znaki, wizualnie identyfikujemy się z jakąś grupą, chcemy coś zamanifestować, wyrazić? Rozważymy, czy my również – jak kod – podlegamy procesom identyfikacji oraz możliwości skanowania (np. zbierania informacji o osobach). Dotkniemy także tematu unifikacji i ujednolicenia, którego wymagają różne systemy, w których się obracamy. I zastanowimy się, co czyni nas jedynymi i niepowtarzalnymi. Temat przewodni warsztatów zostanie przez uczestników przetworzony i na tej podstawie powstaną etiudy muzyczno-aktorskie i ruchowe.

Podczas warsztatowych działań, chcemy pobudzić wyobraźnię uczestników i stworzyć warunki do tego, by w jak najbardziej twórczy sposób mogli wyrazić swoje myśli poprzez użycie różnorodnych środków teatralnych. Wszystkie nasze warsztatowe działania mają doprowadzić do powstania pokazu finałowego – od opracowania scenariusza, poprzez tworzenie rekwizytów pomocnych w etiudach teatralnych, zakomponowanie  przestrzeni do pokazu finałowego, po scalenie wszystkich elementów w jeden spójny obraz sceniczny. Pokaz będzie zaprezentowany dwukrotnie – 6 i 7 lipca – na scenie Opolskiego Teatru Lalki i Aktora.

Warsztaty przygotowane będą trwały od 27 czerwca do 7 lipca, w godzinach od 9:00 do 16:00. Uczestnicy mają zapewnioną opiekę pedagogiczną (dwóch wychowawców z odpowiednimi kwalifikacjami i kierownik półkolonii), medyczną przewidzianą przepisami MEN, ubezpieczenie oraz obiad. Koszt całości warsztatów wynosi 350 zł/os. O przyjęciu na warsztaty decyduje kolejność zgłoszeń. 

Serdecznie zapraszamy!