Teatralny kod kreskowy

Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki, Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu oraz Energetyka Cieplna Opolszczyzny SA zapraszają dzieci i młodzież do udziału w wakacyjnych warsztatach artystycznych KOD KRESKOWY.

Co łączy Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki, Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu oraz Energetykę Cieplną Opolszczyzny SA? Podejmowane na szeroką skalę działania edukacyjne dzieci i młodzieży. Każdy z nas robi to w bliskich mu dziedzinach – zarówno tych artystycznych, jak i w dziedzinie ekologii i ochrony środowiska. Ważne jest dla nas wsparcie edukacyjne i wychowywanie dzieci i młodzieży w duchu przyszłych, świadomych odbiorców.

Dlatego w tym roku wspólnie zapraszamy do udziału w warsztatach, które odbędą się w dniach od 27 czerwca do 7 lipca br. Warsztaty przygotowane będą dla 30 uczestników w wieku 10-15 lat i będą odbywały się w siedzibie Opolskiego Teatru Lalki i Aktora.

Uczestnicy będą pracowali pod okiem artystów: reżyserki Honoraty Mierzejewskiej-Mikoszy, aktora Jakuba Kowalczyka, kompozytora Marcina Mirowskiego i scenografki Joanny Jaśko-Sroki. Podczas warsztatów uczestnicy poznają różne artystyczne środki wyrazu i rozwiną swoje pasje i umiejętności, co doprowadzi do powstania pokazu z udziałem wszystkich uczestników. Inspiracją do pokazu warsztatowego jest hasło KOD KRESKOWY. Co kryje się pod formą tego znaku graficznego spotykanego przez wszystkich na co dzień? Jakie informacje są zapisane w szeregu kresek?

Kod kreskowy to nie tylko znak spotykany na produktach. Bo my siebie również „oznaczamy” i „etykietujemy”. Podczas warsztatów zastanowimy się, czy jest to potrzebne, wygodne i czy w ogóle lubimy być postrzegani przez zewnętrzne kody? Czy poprzez określone znaki, wizualnie identyfikujemy się z jakąś grupą, chcemy coś zamanifestować, wyrazić? Rozważymy, czy my również – jak kod – podlegamy procesom identyfikacji oraz możliwości skanowania (np. zbierania informacji o osobach). Dotkniemy także tematu unifikacji i ujednolicenia, którego wymagają różne systemy, w których się obracamy. I zastanowimy się, co czyni nas jedynymi i niepowtarzalnymi. Temat przewodni warsztatów zostanie przez uczestników przetworzony i na tej podstawie powstaną etiudy muzyczno-aktorskie i ruchowe.

Podczas warsztatowych działań, chcemy pobudzić wyobraźnię uczestników i stworzyć warunki do tego, by w jak najbardziej twórczy sposób mogli wyrazić swoje myśli poprzez użycie różnorodnych środków teatralnych. Wszystkie nasze warsztatowe działania mają doprowadzić do powstania pokazu finałowego – od opracowania scenariusza, poprzez tworzenie rekwizytów pomocnych w etiudach teatralnych, zakomponowanie  przestrzeni do pokazu finałowego, po scalenie wszystkich elementów w jeden spójny obraz sceniczny. Pokaz będzie zaprezentowany dwukrotnie – 6 i 7 lipca – na scenie Opolskiego Teatru Lalki i Aktora.

Warsztaty przygotowane będą trwały od 27 czerwca do 7 lipca, w godzinach od 9:00 do 16:00. Uczestnicy mają zapewnioną opiekę pedagogiczną (dwóch wychowawców z odpowiednimi kwalifikacjami i kierownik półkolonii), medyczną przewidzianą przepisami MEN, ubezpieczenie oraz obiad. Koszt całości warsztatów wynosi 350 zł/os. O przyjęciu na warsztaty decyduje kolejność zgłoszeń.