Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Amerykański sukces Zapadni

Aż trzema nagrodami jurorzy międzynarodowego festiwalu teatralnego AACT World Fest w Venice na Florydzie (USA) uhonorowali spektakl "Kamień cierpliwości" w wykonaniu Teatru ZAPADNIA z opolskiego MDK.

Tygodniowy festiwal, w którym wzięło udział 15 zespołów teatralnych z całego świata, zakończył się w ostatnią sobotę (23.06).

Wyreżyserowany przez Agnieszkę Włoch spektakl nagrodzono za scenografię, opracowanie muzyczne oraz całkowity artyzm w ukazaniu doniosłego problemu społeczno-politycznego.

„Kamień cierpliwości” inspirowany jest książką współczesnego afgańskiego pisarza Atiqa Rahimiego oraz poglądami Friedricha Nietzschego. Przedstawia historię kobiety, która w poruszającej spowiedzi przywołuje dotkliwe przeżycia. Ten jednostkowy los jest metaforą podporządkowania człowieka sztywnym normom społecznym, kulturowym, religijnym. Uświęcone reguły i stereotypy wdrukowywane w jednostkową świadomość mogą prowadzić do utraty wewnętrznej wolności. Rozdźwięk pomiędzy dwoma światami - światem wymogów i presji społecznej a światem osobistych pragnień - staje się przyczyną konfliktu wewnętrznego jednostki, często konfliktu dramatycznego, prowadzącego albo do buntu i wyzwolenia, albo do poddania się i destrukcji.

Wszystkim twórcom amerykańskiego sukcesu ZAPADNI serdecznie gratulujemy!